Blog najdete ZDE!!!
Nebudu tento mazat ale ani sem chodit!!!SB → prosím změnte si mě můj blog :
http://angel-spike-buffy.blog.cz/, jméno: Jenn FreeToLove, zaměření: Buffy, Angel, Spike, Grafika, Soutěž bude pokračovat tam...

Vampýrská Akademie

15. dubna 2010 v 15:18 | Leníísek LenusHQa :)) |  Další filmy, seriáli a knihy s upírama
vydalo Domino, 2009
Mead: Vampýrská akademieAnotace:
Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové.
Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů. Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství… 
Hodnocení:
U téhle knihy se neustále nabízí srovnání s veleúspěšnou sérií Stmívání . Nejen proto, že přes knihu je páska, která se přímo na Stmívání odkazuje ("Nevydržíš čekat na pátý díl Stmívání? Máme pro tebe něco lepšího!"), ale společných rysů je povícero: obě jsou to knihy spíš pro náctileté, obě jsou o upírech, obě jsou předraženými paperbacky, a obě jsou velmi čtivě napsané.
Jak už jsem psala v komentáři u novinek, skutečnost, že mě tahle kniha přinutila přetáhnout večerku až do páté hodiny ranní s plným vědomím toho, že nejpozději v sedm se vzbudí můj miláček, a minimálně celých dalších dvanáct hodin mě nenechá vyspat ani chvilku, ledacos vypovídá.
Nemám ani moc námitek k autorčině koncepci světa upírů. A jak vypadá?
Upíři se nám dělí na Moroje a Strigoje. Ti první ovládají magii, pijí krev lidí a Dhampýrů (vysvětlím později), ale svůj "oběd" nezabíjí, a mají velmi podobné limity limitům lidským.
Ti druzí jsou smrtonosní, neuvěřitelně silní, obratní a rychlí, ale nemohou ovládat magii. Jejich hlad po krvi jim ovládá život, a své oběti zabíjejí. A Morojská krev je nejlahodnější ze všech. Strigojem se může stát člověk, Dhampýr nebo Moroj, a to dobrovolně nebo nedobrovolně.
A pak tu máme Dhampýry, křížence mezi Moroji a lidmi. Dhampýři ale mají jako kříženci jeden velký handicap, děti mohou mít pouze s Moroji, s ostatními bytostmi jsou neplodní, i mezi sebou navzájem. Takže v rámci zachování druhu jsou závislí na tom, aby bylo dostatek Morojů. Ale zase jsou mnohem lépe vybavení pro boj se Strigoji. Takže si vytvořili zvláštní symbiózu, chrání Moroje před Strigoji, a tudíž sebe před vyhynutím. No… je to trošku přitažené za vlasy, ale dejme tomu…
Ve Vampýrské akademii se seznámíte se světem upírů dle Meadové, s povahou vztahu a poutem které je mezi Rose a Lissou, a se srdečními záležitostmi obou hrdinek. A také s tím, že  nejen Strigojové jsou nebezpeční. Víc asi neprozradím, ale knížka se mi opravdu líbila, a to víc než Stmívání, protože tady jsem hlavní hrdince Rose alespoň fandila.
Jinak jsem zvědavá na vydavatelskou politiku Domina u této autorky, protože je neuvěřitelně plodná, ale píše i několik sérií najednou, a za rok je schopná vyprodukovat pět knih. Takže pokud pojede Domino nadále ve svých kolejích "jedna kniha od autorky za půl roku", nikdy R.M. nedoženou. A navíc si na pokračování docela napínavého příběhu dost počkáme, protože bude mít minimálně pět dílů = 2 roky než to zmanažuje místní vydavatel. Tudíž hbitější překladatel nebo jejich naklonování by bylo na místě.
A ještě drobnůstky: opět se nám překladatelka trošku zapletla do souvětí, takže se například dočteme, že "stříbrný kůl se v jeho ruce zatřpytil jako blesk a pak se vyrazil vpřed". Nebo že Dimitrij ruského původu oslovuje Rose v rodném jazyce "Rozo", ale poněvadž my starší víme, že rusové pátým pádem volají "Róza", působí to trošku neautenticky.  Ale není to nic natolik závažného,že by to jednomu zkazilo požitek ze čtení, takže pokud máte rádi upířiny, jednoznačně doporučuji. A přimlouvám se u Domina o to naklonování překladatelů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 photos123 photos123 | Web | 15. dubna 2010 v 15:31 | Reagovat

Ahoj,na blogu mám další kolekci fotek kterou jsem fotila JÁ a zajímá mě TVŮJ názor prosíím okomentuj!:)

2 Krist Krist | Web | 16. dubna 2010 v 9:27 | Reagovat

tohle jsem taky četa xD.. je to krásný,ale druhej díl je na konci hrozně smutnej jak jí ... no to je jendo :).. už se těšim na třetí díl kterej vyjde v červnu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.